İNŞAATTAKİ BÜYÜME BEKLENTİLERİ AŞTI

3/28/2018 Facebook'ta Paylaş

Türkiye ekonomisinin 2017 yilinin tamamina dair genel verileri henüz açiklanmamis olsa da yilin ilk üç çeyregindeki veriler, büyümeye dair ipuçlari veriyor. Türkiye Istatistik Kurumu'nun 2017 yilinin ilk üç çeyregine dair açikladigi büyüme rakamlari, gayrisafi yurt içi hasilanin birönceki yilin ayni dönemine göre yüzde 11,1 büyüdügünü gösteriyor. Tarim sektörünün yüzde2,8, sanayi sektörünün yüzde 2,8 , sanayi sektörünün yüzde 14,8 arttigi dönemde insaattaki büyüme yüzde 18,7 oldu. 2017 yilin ilk çeyreginde yapilan tahminlerde, yilin tamaminda yüzde 5 büyümesi beklenen insaat sektörünün, ilk üç çeyrekte göstedigi performans, 2017 yilini beklentinin çok üstünde kapatacagini gösteriyor. Türkiye Insaat Malzemesi Sanayicileri Dernegi (IMSAD) de da insaat sektöründe, talep tarafinda canliligin devam ettigini vurguluyor. 

Türkiye IMSAD'in, " Kasim 2017 Sektör Raporu"na göre , 2017 yili Eylül ayinda insaat malzemesi ortalama sanayi üretimi 2016 yili Eylül ayina göre yüzde 13,8 artti. Böylece Eylül ayinda üretim artisi ile birlikte Ocak-Eylül dönemi üretimi de geçen yila göre yüzde 4,8 üzerinde gerçeklesti.

2017 yili Eylül ayinda, insaat malzemeleri alt sektörlerindeki sanayi üretiminde artis egilimi agirlik kazandi. Ocak-Eylül döneminde 21 alt sektörde üretim,  geçen yilin üzerinde gerçeklesti. 

KONUT SATISLARI ARTTI 

2017 yilinin ilk çeyregindeki gerilemenin ardindan, ikinci ve üçüncü çeyrek dönemlerde alinan konut yapi ruhsatlari sayisind siçrama yasandi. Ilk 9 ayda alinan yapi ruhsat sayisi 1,1 milyon daireyi geçti. 

TÜIK'in 2017 yilinin ilk 10 ayina dair açikladigi veriler, konut konut satislarindaki önceki yilin ayni dönemine göre artis yasandigini gösteriyor. Ilk 10 ayda, sadece Ekim ayinda düsüs olurken, diger aylarda önceki yila göre artis oldugu gözlendi. Ekim ayindaki düsüsün nedeni de döviz kurlarindaki hareketlilige baglaniyor. Insaat sektörü, halen ilk yatirim araci olarak öne çiksa da döviz kurlarindaki hareketlilik, insanlarin yatirim kararlarini etkiliyor. Fakat Ekim ayinda yabancilara yapilan konut satislarindaki yüzde 70,9'lik artis dikkat çekti. Yabancilara satilan 677 konuttan, en çok Suudi Arabistan vatandaslarina satis yapildi. 

SEKTÖR, 2018'DEN UMUTLU

Emlaksayfasi.com.tr tarafindan ikincisi düzenlenen Emlak ve Gayrimenkul Zirvesi'ne konusmaci olarak katilan insaat firmalarinin yetkilileri,2018 yilina dair beklentilerinin de olumlu yönde oldugunun altini çizdi. Insaat sektörü temsilcileri zirvede yaptiklari konusmalarda, yeni yilda konut satislarinda herhangi bir azalma beklemediklerini, özellikle Bursa gibi degerini arttiran sehirlerde yeni rekorlar beklediklerinin altini çizdi. 

 

İletişime Geçin