IRAK EXPO ULUSLARARASI GAYRİMENKUL VE YATIRIM FUARI

3/6/2019 Facebook'ta Paylaş

Türkiye'den konut alımında 1.sırada olan Irak'ta Uluslararası Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı 25-27 Nisan 2019 tarihleri arasında Baghdad International Fair Ground'da yapılacak.

 Yabancılar geçen yıl Türkiye'den 22 bin 234 konut aldı, 4,6 milyar dolar ödeme yaptı.

Türkiye'de yabancıların konut alımlarında birincilik Irak Vatandaşlarının: TÜİK rakamlarına göre, Türkiye'de son beş yılda yabancılara yapılan konut satışları yüzde 82.5 artış kaydetti. Geçen yıl yabancılara yapılan konut satışlarında en fazla artış yüzde 40.8 oranı ile İstanbul'da gerçekleşti. Satış oranlarında Iraklılar, yüzde 17'lik payla birinci sıraya oturdu. Türkiye'nin Irak'a vize uygulamaya başlaması da Iraklı vatandaşları Türkiye'de konut alımına yöneltti. Mütekabiliyet Yasası'na göre Türkiye'den konut alan yabancı ülke vatandaşlarına 1 yıllık oturma izni veriliyor. Bu haktan çekirdek ailesi de yararlanabiliyor. Konut sahibi, satın aldığı konutu elden çıkarmazsa oturum iznini uzatabiliyor. Türkiye'de birçok akrabası bulunan Iraklı vatandaşlar da bu haktan yararlanabilmek için Türkiye'den konut alımına yöneliyorlar. Iraklıların Türkiye'yi tercih etmeye yönlendiren en baş sebepler arasında; uzun yıllar süren komşuluk ilişkileri, kültürel ve tarihi bağ gibi iki ülkenin sahip olduğu ortak noktalar geliyor. TÜİK verilerine göre Irak vatandaşları 2017 yılında Türkiye'den 3 bin 805 konut satın aldı. Irak'ı 3 bin 345 konut ile Suudi Arabistan, 1691 konut ile Kuveyt, bin 331 konut ile Rusya Federasyonu ve bin 78 konut ile Afganistan izledi.

Son yılların şampiyonu Irak liderliği bırakmıyor, 2016 yılının geneline bakıldığında ise 3 bin 36 adet konut alan Iraklılar yer alıyor. Geçtiğimiz yılın lideri olan Iraklıların aylık konut alım ortalaması ise 253 olarak hesaplandı. 2016'da listenin ikinci sırasında 1886 adetle Suudi Arabistan vatandaşları ve üçüncü sırada 1744 adetle Kuveyt vatandaşları yer aldı. 2016 yılı genelinde 18 bin 391 konut yabancılara satıldı.

ULUSLARARASI GAYRİMENKUL VE YATIRIM FUARI'na Gayrimenkul yatırımcıları,servis sağlayıcılar, finansal kurumlar, şehir ve bölge planlama otoriteleri katılım sağlayacak. 

Yüzlerce kişinin ziyaret etmesi beklenen fuar da;

• Gayrimenkul Yatırım Uzmanları & Danışmanları • Emlak Şirketleri • Müteahhitler • İşadamları & Yatırımcılar & Nihai Tüketiciler • Yapı ve Konut Enstitüleri & Dernekler • İnşaat ve Danışmanlık Mühendisleri • Finans Enstitüleri & Yatırım Şirketleri & Fon Yönetim Şirketleri • Gayrimenkul Yatırım Ortakları • Ekonomik Kalkınma Makamları & Bölgesel Kalkınma Grupları • Yerel Kamu Yetkililer ve Irak halkının ziyaretleri beklenmektedir. 

 

İletişime Geçin