KONUT ALMA SÜRECİNDE DİJİTALLEŞME

3/28/2018 Facebook'ta Paylaş

Internet ve sosyal medyanin hizla yükselisi;tüketiciler ve markalar arasinda yeni bir iletisim dili dogurarak yeni iletisim kanallari ve farkli reklam mecralarinin olusmasini sagladi. Dijital çagin nimetlerinden birçok sektör gibi emlak sektörü de faydalanmasini bildi. Reklamcilik; basili medya ve televizyonun ötesinde popüler sosyal medya araçlarini da kullanmaya basladi, yani sira sanal gerçeklik teknolojileri tüketicilere alimda kolaylik sundu.

Dijital çagin gelisimi reklam ve pazarlama kurallarini degistirerek yeni stratejilerin olusmasini sagladi. Bugün, sosyal medyayi etkin kullanan markalar müsteriye daha kolay ulasiyor. Facebook, Twitteer, Google, Instagram, Linkedin gibi dijital medyalar basarinin yaninda markaya kar da sagliyor.

Konut projeleri, konut firmalari ve emlak danismanlari konusunda, televizyon her ne kadar reklamcilik sektörünün en etkili argümani olmaya devam etse de sosyal medya da bu konuda agirligini koymaya basladi. En bilinen konut üreticilerinin tamami; Youtube, Facebook, Instagram, Google+, Twitter, Linkedin gibi popüler ve kullanici sayisi yüksek sosyal medya araçlarini kullaniyorlar.

Sosyal medyanin yani sira dijitallesmenin nimetlerinden sanal gerçeklik teknolojileri de günümüz insaat sektöründe siklikla basvurulan yöntemlerden biri. 360 derece sanal turlar, VR gözlük, 2D animasyon ve 3D animasyonlar ile tüketiciler nasil bir ürün alacaklarini yeniden ve gerçege yakin haliyle görüyorlar. Daha bitmemis yada hayata geçmemis projeler bile müsteriye sunulabiliyor.

Sosyal medyanin konut sektörü üzerine etkilerine dayanan arastirmalara göre konut arayisi ilk olarak internette basliyor. Ülke nüfusunun yüzde 76'si alacagi/ kiralayacagi evi internetten arastiriyor. Bu aramalarin yüzde 86'si ise olumlu sonuçlaniyor. Ülkemizde son yilda yüzde 1800 artan internet kullanimi, gayrimenkul sektörü için dijital pazarlamanin ve marka bilinirligi için internetin önemini ortaya koyuyor.

SOSYAL MEDYA ÜZERINDEN EV SATMAK

Internet ve sosyal medyada; televizyon, gazete ve bilbord'lara oranla daha fazla ölçümleme imkani buluyor. Yapilan arastirmalar sonucu , sosyal medya üzerinden markalarla etkilesim kuran kullanicilarin yüzde 20 ile 40 arasinda daha fazla alim yaptigi görülüyor. Bu rakamlari geleneksel pazarlama taktikleri ile açiklamak çok zor çünkü geleneksel yöntemlerle tüketici aliskanliklarinda meydana gelen degisiklikleri tespit etmek kolay degil.

Sosyal medyada önemli olan bir diger konu ise marka tarafindan dikkate alinmak. Conversocial'in yaptigi bir arastirmaya göre tüketicilerin yüzde 50'si Facebook üzerinden yanitlanmamis sorulari olan markalardan alisveris yapmamayi tercih ediyor.

Bugün arama motorlarina "sosyal medya üzerinden ev satmak" diye yazdiginizda 175 milyondan fazla sonuçla karsilasiyorsunuz. Dogal olarak sektörde alici, satici ya da araci olarak bulunan herkes bu gücü elinde bulundurmak istiyor.

SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANACAGINIZI BILMELISINIZ

Istenilen lokosyonda, belirlenen fiyat araliginda ve tarza uygun yüzlerce evi ayni anda kisinin öününe seren internetten sonra, insanlarin duvarlarda, panolarda veya gazetelerde ev ilanlarina bakip ev aramalarini beklemek zor degil komik olur. Potansiyel müsterilere sosyal medya üzerinden ulasmak; nerede olduklarini, ne yaptiklarini ve nasil nasil tercihleri oldugunu anlamak adina kolaylik saglar. Son yillarda artan projeler ve kentsel dönüsüm çalismalari gayrimenkul sektörünü daha rekabetçi bir hale getirdi. Bu nedenle çevrimiçi insanlara ulasmak daha önemli bir hal aldi. Rekabetçi bu ortamda, diger gayrimenkul markalarindan farklilasmanin ve daha ön plana çikmanin yolu sosyal medyayi ve dijitallesmeyi nasil kullandiginizdan geçiyor.

Teknolojinin yaninda getirdigi avantajlarla beraber, markalarin insanlara artik sadece ev degil; bir yasam tarzi sattiklarinin farkinda olmalari lazim. Istedikleri her türlü görsel ve bilgiye aninda ulasan alicilari dört duvarla ikna etmek, bugün artik pek mümkün degil. Hazirlanan yazilar, afisler, kullanilan görseller ve iletisim sekli özgün olmali ve sirketi anlatmaktan çok müsterilerinin hayatlarina nasil deger katacagini göstermeli.

Mersinprojeler.com bu alanda yeni olmakla birlikte, gayrimenkul alaninda güvenli bir iletisim agi olusturmaktadir.

İletişime Geçin